اخبار, مقاله‌ها

رایانش ابری و مین فریم‌ها

ما اكنون در دوراني به سر مي‌بريم كه پردازش ابري را مي‌توان در همه جا يافت. اين تكنولوژي، چالاكي، مقرون به صرفگي و دسترسي بهتر به منابع را در ابعاد جهاني در اختيارمان قرار مي‌دهد. تا چند سال پیش، بکار بردن دو مفهوم مین فریم و رایانش ابری در یک عبارت غیر قابل تصور و حتی غیرممکن بود. همیشه کار کردن با فناوری‌های مرتبط با مین فریم یا حتی کار کردن با هر اپلیکیشن تحت مین فریم با آن صفحات سبز، حروف بزرگ و محیط خاص، حسی از فناوری قدیمی به همراه داشت.

می‌توان گفت این حس همچنان وجود دارد، اما در طول دهه گذشته مین فریم‌ها هم پیشرفت فراوانی داشته و مطرح کردن ترند مین فریم مبتنی بر رایانش ابری دیگر چندان عجیب نیست. این موضوع که نصب و پیکر‏بندی برنامه‌های Z/OS، بسیار تخصصی و وابسته به تیم‌های عملیاتی حرفه‌ای است همیشه چالشی برای مشتریان راهکارهای سیستم‌های IBM Z بوده است. اما همانگونه که پیشینیان گفته‌اند: هر جا خواسته‌‏ای باشد، راهی نیز برای رسیدن به آن وجود دارد.

بدون ورود به دنیای رایانش ابری، نمایندگان فروش IBM هم اکنون نیز می‌‏توانند از یک شبیه‌ساز مین فریم به نام (ZD&T) به منظور نمایش سولوشن‌های سیستم‌های IBM استفاده نمایند. همانطور که VMware قابلیت شبیه‌سازی ماشین‌‏های x86 را دارد، ZD&T نیز دارای قابلیت شبیه‌سازی سخت افزار مین فریم را دارد. از آنجا که z/OS واقعی و زیرسیستم‌های آن را شبیه‌سازی می‎کند، می‌‏توان جهت نمایش قابلیت‌ها آن را نصب و استفاده نمود.

اما با ورود به دنیای رایانش ابری در سال 2013، IBM به فناوری SoftLayer (که اکنون ابر IBM نامیده می‌شود) دست پیدا کرد که بزرگترین تأمین کننده زیرساخت رایانش ابری خصوصی در آن زمان بود. هدف از آن، تقویت موقعیت رهبری IBM در رایانش ابری بود. چند سال پس از آن ZD&T مجوز اجرا به عنوان یک ماشین مجازی بر روی SoftLayer را گرفت و بدین صورت غیر ممکن، ممکن شده و نسخه آزمایشی IBM Z متولد شد. در نهایت امکان استفاده همزمان از مین فریم و ابر فراهم آمد. ایده مین فریم خصوصی، بدون نیاز به شارژ و نصب که در دو ساعت آماده استفاده باشد به واقعیت تبدیل شد.

در واقع، امروزه حتی نمایندگان فروش IBM از زیرساخت ZD&T به منظور ارائه دمو‏ها و برگزاری کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها که در آن هر کدام از شرکت‌کننده‌ها مین فریم مخصوص خود را در اختیار داشته باشد، استفاده می‌کنند.

اما زیرساخت نسخه مبتنی بر ابر Z چگونه کار می‌کند؟

ابتدا باید بدانیم مشتری چه کسی است و در کجای دنیا ساکن است. این اطلاعات ورودی‏ برای انتخاب خودکار ماشین‏‌ها و ارسال ایمیل به زیرساخت ابری است. در واقعیت، هر نسخه مبتنی بر ابر Z و بیشتر دموها و کارگاه‏‌ها از یک سرور لینوکس و یک کلاینت ویندوز تشکیل شده‏ اند.

کلاینت‌های ویندوز دمو بسیاری از محصولات نرم افزاری Z را میزبانی می‏‌کنند. در سمت لینوکس، تمام سرورهای ضروری و ZD&T‌ها نصب شده‌اند. هم کلاینت و هم سرور به یک VLAN به منظور تأمین امنیت ارتباط متصل هستند. به علاوه، به منظور جلوگیری از هر مشکل دسترسی، نسخه مبتنی بر ابر Z ماشین مجازی ویندوز را با استفاده از SSL پشتیبانی می‌کند و بنابراین نیازی به باز بودن درگاه‏‌های خاص مانند Remote Desktop در سمت مشتری نمی‌‏باشد.

آنچه از آن به عنوان “در دسترس بودن در هر مکان ظرف 2 ساعت” نام برده شد بدون مجهزسازی خودکار اتفاق نخواهد افتاد. با توجه به نحوه فعالیت و تعامل وب سایت‏‌های خارجی IBM با زیرساخت ابری IBM، تصمیم بر ایجاد یک مجموعه ابزار مجهزسازی مبتنی بر پایتون گرفته شد. با استفاده از API های ابری IBM، زیرساخت ZD&T قادر به ایجاد و اتصال فضاهای ذخیره‌سازی و به کارگیری مراکز داده‌ای که در سراسر جهان پراکنده‌‏اند می‌باشد. ملاحظات مربوط به در دسترس بودن و محرمانگی لحاظ شده و بخش‏‌های خاصی از زیرساخت در هر مرکز داده تکرار شده‌‏اند. در واقع هر مرکز داده تقریبا مستقل بوده و تنها نقطه اتصال مشترک، صفحات وب زیرساخت ZD&T خارجی IBM و سرویس تکرار استفاده شده جهت همگام‌سازی تمام تصاویر اصلی می‌باشد.

موضوع مهم دیگری که وجود دارد مسئله مانیتورینگ است. با داشتن صدها نمونه از آزمایش Z که در هر لحظه در حال اجرا هستند، دانستن این موضوع که همه چیز همانطور که انتظار می‌رود در حال اجراست یا خیر و میزان منابع مورد استفاده اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه، ابر IBM اپلیکیشن موبایل نیز در اختیار قرار می‌‏دهد. این اپلیکیشن، اسکن سریعی از تعداد سرورهای فعال و غیر فعال، پهنای باند مورد استفاده، رخدادهای زیرساختی، تیکت‏‌های پشتیبانی و صورتحساب که باید پرداخت شود را فراهم می‌‏کند. در هر کدام از دسته‌‏هایی که نامبرده شد قابلیت ورود به جزئیات بیشتر و مدیریت آنها وجود دارد.

زیرساخت ZD&T یک پیاده‏‌سزی مبتنی بر ابر موفق از محیط مین فریم است که قابلیت استفاده مجدد جهت پشتیبانی از تمام فعالیت‌های توسعه در محیط مین فریم، از نگهداری سنتی گرفته تا DevOps CI/CD pipelines را دارا می‌‏باشد. با توجه به قدرت، قابلیت‌پذیری، مقیاس‌پذیری و پشتیبانی از ابزارهای مدرن DevOps، فناوری بکار گرفته شده در مین فریم‌ها زیرساخت رایانش ابری امروز و فردا است و در فضایی  که به طور فزاینده‌ای به هم پیوسته است، به خوبی می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

اسمهان حکاک، تحلیلگر و مشاور توسعه سیستم‌های بانکی، عضو جامعه آزاد کسب‌وکار هوشمند خاورمیانه و شمال آفریقا منا – (MSBC Group)، هما زاهد پاشا، تحلیلگر سیستم‌های بانکی و  Mainframe Developer شرکت خدمات انفورماتیک

 منابع :

https://devops.com/mainframes-the-cloud-before-the-cloud/

https://www.ibm.com/blogs/systems/unbearable-lightness-mainframe-cloud/

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *